sv. Edita Steinová, řeholnice, mučednice, patronka Evropy
|
Edita Steinová se narodila 12. října 1891 ve Vratislavi. Její židovští rodiče měli spolu celkem jedenáct dětí. Poté, co vystudovala ve Vratislavi a Göttingenu filozofii a dosáhla doktorátu, byla Edita Steinová od r. 1916 několik roků spolupracovnicí tehdy slavného fenomenologa Edmunda Husserla ve Freiburgu.
|
Po přečtení životopisu Terezie z Avily se pevně rozhodla: Edita Steinová konvertovala ve věku 31 let ke katolicismu a dala se v Bergzabernu pokřtít. V příštích letech působila mladá žena jako docentka a učitelka. Přes pocity viny vůči své staré matce, vstoupila Edita Steinová v r. 1933 na kolínský Karmel a přijala jméno Terezie Benedicta a Cruce (Terezie Benedikta od Kříže). V roce pogromů 1938, když židé byli v Německu pronásledováni, složila věčné sliby. Už v r. 1936, krátce po smrti matky, které bylo 84 let, přišla na kolínský Karmel také Editina sestra Růžena a dala se pokřtít.
|
Aby nevystavovala kolínský klášter a spolusestry nebezpečí, odešla Edita Steinová na Nový rok 1939 do holandského kláštera v Echtu, který založily karmelitky v době pruského kulturního boje. O rok později přišla za ní sestra Růžena a vstoupila rovněž do karmelitánského řádu. V Echtu sepsala Edita Steinová ještě několik vědeckých spisů, mezi jiným dílo ke 400. výročí svatého Jana od Kříže. Na této knize pracovala ještě 2. srpna 1942, v den, kdy byla se svou sestrou Růženou odvlečena Gestapem.
|
Edita Steinová nevyužila možnost utéci na Karmel ve Švýcarsku, kde by byla v bezpečí, protože by nemohla vzít s sebou Růženu. Řekla jí v okamžiku zatčení: "Pojd; jdeme za náš národ." Už 7. srpna 1942 byly obě sestry deportovány do Osvětimi, a po dvou dnech, 9. srpna 1942, zemřely Edita a Růžena Steinové v plynové komoře.
|
|